Hitachi G18DBAL/JJ Angle Grinder 18V Cordless Brushless 115mm – 2 X 5.0Ah – G18DBAL/JJ
Hitachi G18DBAL/JJ Angle Grinder 18V Cordless Brushless 115mm – 2 X 5.0Ah The G18DBAL/JJ Angle Grinder from Hitachi has the next generation of brushless motor developed from user needs and Hitachi’s original technology. The motor features large FETs and highly durable electronic circuitry and also improved dust and water resistance. The maintenance-free motor has up […]
Out of stock
SKU: G18DBAL/JJ
Category:
Description
Hikoki-Battery-Upgrade.png
Hitachi G18DBAL/JJ Angle Grinder 18V Cordless Brushless 115mm – 2 X 5.0Ah
The G18DBAL/JJ Angle Grinder from Hitachi has the next generation of brushless motor developed from user needs and Hitachi’s original technology. The motor features large FETs and highly durable electronic circuitry and also improved dust and water resistance. The maintenance-free motor has up to 50% longer runtime per charge and is compatible with all Hitachi 18V batteries.
Longer Battery Life
Up to 50% increased run time per battery for more work with less downtime
Increased Durability
High tool durability via low friction motor, which produces less heat
Increased Power and Performance
Thanks to improved electrical efficiency and power transfer
Features
  • Over-current protection
  • Smallest body & grip circumference, most lightweight in its class
  • Best in class cutting performance per charge – Up to 50% higher
  • Powerful brushless motor – Torque Up to 60% higher
  • AUTO Mode function reduces noise and vibration in no-load operation
  • Dust and water-resistant construction that remarkably increases durability
  • Electronic control – Kickback protection system, anti-restart protection and soft start
  • Paddle switch
Specifications
  • Capacity: Wheel Dia: 115mm
  • Hole Dia: 22.2mm
  • Spindle Thread: M14 x 2
  • Voltage: 18V
  • No Load Speed: 9000/min – AUTO mode : 5500/min
  • Overall Length: 326mm
Kit Includes
  • G18DBAL Angle Grinder
  • 2 X 5.0Ah Batteries
  • 1 X UC18YFSL Charger
  • Anti Vibration Side Handle
  • Wrench
  • Carry Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Hitachi G18DBAL/JJ Angle Grinder 18V Cordless Brushless 115mm – 2 X 5.0Ah – G18DBAL/JJ”