WR18DHW2Z WR18DHW2Z 18V Impact Wrench 345/600Nm – Body Only
Hikoki WR18DHW2Z 18V Brushless 1/2″ Impact Wrench – Body
Features and Benefits:
- Brushless motor delivers longer runtimes, less maintenance and better power control
Best in Class Tightening & Loosening Performance
Auto Stop Modes Prevent Over-tightening
Reverse Rotation Auto-Slow Function to Suppress the Dropping of Nuts
IP56 Dust and Water Resistant
Technical Specifications:
Voltage 18V
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Hikoki 18V Li-Ion, Hikoki MultiVolt Li-Ion
Includes Case Yes
Brushless Motor Yes
Power Supply Cordless
Buying Option Body and Case
Pack Size 1
Product Weight 2.0kg
Product Length 144mm
No Load Speed (RPM) 2800
Driving Shank 1/2
Max Fastening Torque 350Nm
Maximum Torque 245Nm
Impact Rate (IPM) 4000
Supplied With:
1x Hikoki WR18DHW2Z 18V Brushless 1/2in Impact Wrench – Body