HiKOKI WR18DBDL2/JA 18V Cordless 1/2″ Impact Wrench kit – 2 X 5.0Ah
With a powerful 305Nm max tightening torque and compact design, the ergonomically designed WR18DBDL2 offers outstanding performance and convenience. The brushless motor offers a significantly extended product lifecycle by eliminating trouble including armature burnout, layer short or commutator wear even in severe work environments. Besides, no carbon brush replacement is required.
- High power brushless motor with a huge maximum tightening torque of 305Nm (hard)
- Brushless motor for increased run time and durability
- IP56 rating for dust resistance & waterproofing
- Compact & lightweight design
- Improved socket holder with friction ring & hole
- Electric brake
- 3 mode LED work light: always on/automatic/always off
- Battery level indicator
- Soft grip handle
- Forward & reverse switch
- Side hook can be fitted on right or left
- Socket not included
Specifications:
- No-Load Speed – High Mode: 0-900
- No-Load Speed – Medium Mode: 0-2900
- No-Load Speed – Soft Mode: 0-2900
- No-Load Speed – Single Mode: 0-2900
- Impact Rate: 0-3600/min
- Drive: 1/2″
- Max Torque: 305Nm (Hard)
- Capacity – Bolt: M5-M18
- Capacity – HT Bolt: M5-M14
- Overall Length: 124mm