WH36DCW2Z WH36DCW2Z 36V MultiVolt Impact Driver 215Nm Triple Hammer Body Only
36 V Brushless impact driver with 215 Nm tightening torque and Triple Hammer technology
Features and Benefits:
- 215 Nm tightening torque for powerful and fast work progress Compact and lightweight: only 114 mm and 1.6 kg for optimum manoeuvrability 5 modes for a wide range of screws and materials: Soft, Power, Auto Stop, Bolt and Self-drilling Bolt mode for fast and efficient tightening or loosening of bolts or nuts Three bright LEDs to illuminate large areas and to improve visibility in dark or small spaces Sensitive trigger for controlled tightening of small and delicate screws IP56 for superior ingress protection for harshest weather conditions and dust resistance MULTI VOLT battery technology: AC power, DC freedom Triple Hammer technology: reduces vibrations and guarantees longer comfortable and fast work