HiKOKI WH18DCW2Z 18V Brushless Impact Driver (IP56), 210Nm – Body Only
WH18DCW2Z WH18DCW2Z 18V Brushless Impact Driver (IP56), 210Nm – Body Only 18 V Brushless impact driver with 207 Nm tightening torque and Triple Hammer technology Features and Benefits: Powerful and fast: 210 Nm of tightening torque for the hardest jobs Sensitive trigger starts the tool at 100 rpms so delicate screws don’t get overtightened Three […]
SKU: WH18DCW2Z
Category:
Description
WH18DCW2Z WH18DCW2Z 18V Brushless Impact Driver (IP56), 210Nm – Body Only
18 V Brushless impact driver with 207 Nm tightening torque and Triple Hammer technology
Features and Benefits:
  • Powerful and fast: 210 Nm of tightening torque for the hardest jobs Sensitive trigger starts the tool at 100 rpms so delicate screws don’t get overtightened Three bright LEDs for best illumination and no shadows IP56 rating due to coated electronics for best weather protection against water and dust 5 modes for best adjustability and efficient work IP56 for superior ingress protection for harshest weather conditions and dust resistance Bolt mode for fast and efficient tightening or loosening of bolts or nuts Compact & lightweight: Only 114mm, 1.6kg of weight allow working in narrow spaces with ease all day long Triple Hammer: The hammer with 3 strikers reduces vibration by making 3 impacts per rotation instead of the conventional 2. This results in greater comfort and less cam-out (driver slippage from screw head) Brushless motor for longest lifetime and highest efficency IP65 for high protection against water and dust