HiKOKI WH18DBFL2/JJ 18V Cordless Impact Driver Brushless 2 x 5ah – WH18DBFL2/JJ
Out of stock
SKU: WH18DBFL2/JA
Category:
Description
Increased Durability
High tool durability via low friction motor, which produces less heat
Increased Power and Performance
Thanks to improved electrical efficiency and power transfer
Features
  • 18v Brushless Motor
  • Electric brake
  • Soft grip handle
  • Forward & reverse switch
  • LED Spotlight
  • Side hook can be fitted on right or left
WH18DBFL2 Specifications
  • No-Load Speed: 0-3100/min
  • Impact Rate: 0-3200/Min
  • Max Torque: 172Nm
  • Capacity(Bolt): M5-M16
  • Capacity(HT Bolt): M5-M12
  • Overall Length: 126mm
  • Weight: 1.6kg
Kit Includes
  • 1 x HiKOKI WH18DBFL2 Impact Driver
  • 2 x HiKOKI 5ah BSL1850 Batteries
  • 1 x UC18YFSL Fast Charger
  • 1 x Heavy Duty Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI WH18DBFL2/JJ 18V Cordless Impact Driver Brushless 2 x 5ah – WH18DBFL2/JJ”