HiKOKI WH18DBDL2/JX 18V Cordless Impact Driver Brushless – 2 X 6.0Ah Batteries – Charger – Case
From Hitachi comes their latest products under the new HiKOKI name.
The HiKOKI WH18DBDL2/JX is an Impact Driver with a high power brushless motor delivering a maximum tightening torque of 207Nm. It has an IP56 rating for dust resistance & waterproofing and triple hammer mechanism with three anvils for higher power and extended life.
Longer Battery Life
Upto 50% increased run time per battery for more work with less downtime
Increased Durability
High tool durability via low friction motor, which produces less heat
Increased Power and Performance
Thanks to improved electrical efficiency and power transfer
Features
- 4 mode speed selection for a variety of jobs:
- Sm: soft mode (delicate work)
- Nm: normal mode
- Pm: power mode (heavy work)
- SEm: self-drilling screws
- Electric brake
- 3 mode LED worklight: always on/automatic/always off
- Soft grip handle
- Forward & reverse switch
- Side hook can be fitted on right or left
Specifications
- No-load Speed: 0-900/1900/2100/2900min
- Impact Rate: 0-3400/min
- Max Torque: 207Nm(hard)
- Capacity(Bolt): M5-M18
- Capacity(HT Bolt): M5-M14
- Overall Length: 124mm