HiKOKI UC18YSL3JJZ MV Starter Pack 2 – 2 x BSL36B18X & UC18YSL3
UC18YSL3JJZ UC18YSL3JJZ MV Starter Pack 2 – 2 x BSL36B18X & UC18YSL3 Universal battery charger with internal cooling system for 36 V slide batteries Features and Benefits: Integrated cooling system reduces the heat generated by the battery and charger during charging In addition to charging 36 V batteries, it can also be used for fast […]
Out of stock
SKU: UC18YSL3JJZ
Category:
Description
UC18YSL3JJZ UC18YSL3JJZ MV Starter Pack 2 – 2 x BSL36B18X & UC18YSL3
Universal battery charger with internal cooling system for 36 V slide batteries
Features and Benefits:
  • Integrated cooling system reduces the heat generated by the battery and charger during charging
    In addition to charging 36 V batteries, it can also be used for fast charging 14.4 V, 18 V and 25 V batteries
    It can be used in cold environments from -10 °C
    An LED indicator shows the current charging status
Technical Specifications:
Number of Charging Ports
1
Applicable Batteries
14.4V/18V/MV/36V : BSL14xx/BSL18xx/ MVseries/BL36200
Charging Current (Slim type)
6 A
Charging Current (Standard Type)
6 A
Charging Time (1.3/1.5 Ah)
15 min
Charging Time (2.0 Ah)
20 min
Charging Time (2.5 Ah)
25 min
Charging Time (3.0 Ah Slim Type)
30 min
Charging Time (3.0 Ah StandardType)
30 min
Charging Time (4.0 Ah)
40 min
Charging Time (5.0 Ah)
50 min
Charging Time (6.0 Ah)
60 min
Charging Time (8.0 Ah)
80 min
Charging Time (21 Ah)
180 min
Highest Operating Temperature
40 °C
Cooling Function
Yes
Alarm
Yes
Generator Availability
Power Cord Length
1 m
Power Cord Type
Vinyl cord
Power Frequency
50/60 Hz
Voltage
230 V
Weight (netto)
0,9 kg
Tool Height
80 mm
Tool Width
135 mm
Input power
285 W
Tool Length
185 mm