HiKOKI – UC18YSL3JHZ – MV Starter Pack 1 – 2 x BSL36A18X & UC18YSL3
Hikoki – UC18YSL3JHZ – MV Starter Pack 1 – 2 x BSL36A18X Batteries & UC18YSL3 Charger Battery Specifications Voltage Capacity 36V – 2.5Ah / 18V – 5.0Ah Battery Level Indicator 4 Stage Cooling System YES Charging Time Approx. 32mins (when using UC18 YSL3) Compatible Products 18V All existing 18V Slide type Compatible Products 36V MultiVolt […]
SKU: UC18YSL3JHZ
Category:
Description
Hikoki – UC18YSL3JHZ – MV Starter Pack 1 – 2 x BSL36A18X Batteries & UC18YSL3 Charger
Battery Specifications
Voltage Capacity 36V – 2.5Ah / 18V – 5.0Ah
Battery Level Indicator 4 Stage
Cooling System YES
Charging Time Approx. 32mins (when using UC18 YSL3)
Compatible Products 18V All existing 18V Slide type
Compatible Products 36V MultiVolt 36V tools
Dimensions (LxWxH) 116 x 69 x 76mm
Weight 700g
Fast Charger UC18YSL3 18V/36V – max. 8A, 1 x USB charging port (2 A)