HiKOKI / Hitachi UC18YSL3 14.4 – 18v/36v Li-Ion Slide Rapid Charger
The HiKOKI UC18YSL3 charger is compatible with Li-Ion batteries. It is capable of charging 14.4V and 18V slide-style batteries. It’s cooling feature helps to cool batteries during charging or before charging commences to prevent battery overheating ensuring extended battery life. This charger features a preventative mechanism against charging a hot battery to extend battery life and a 3-way overcharge protection system to ensure the battery is not overcharged. The two colour indicator light indicates what stage of charging the battery is in.
Industries Fastest Charger*
Approx. 32min for 5.0ah battery
Approx. 38min for 6.0ah battery
Features
- 3-way overcharge protection.
- Charging stage indicator light.
- Ideal for 14.4 and 18V batteries
*As of March 2015. Among chargers made by leading power tool manufacturers
Compatible with HiKOKI MultiVolt 36V Batteries.