HiKOKI UB18DGJ4Z 18v Cordless Stand Light (IP55) – 4000/700lm – Body Only
SKU: UB18DGJ4Z
Category:
Description
UB18DGJ4Z UB18DGJ4Z 18v Cordless Stand Light (IP55) – 4000/700lm – Body Only
Adjustable height from 123 to 215 cm for lighting of large work areas
Three independent pivoting LED lights for individual light positioning
Long runtime up to 17 hours (8.0 Ah battery) for fewer battery changes
IP55 for protection against water and dust
Hybrid function (cordless and corded) for flexibility and unlimited runtime
Features and Benefits:
  • Adjustable height up to 215 cm
Technical Specifications:
Voltage 18V
Light source LED
Light color 5,000 K (daylight white)
Colour rendering index > 80 (natural appearance)
Brightness Min. power 1,000 Lumens
Mid. power 2,000 Lumens
High power 3,000 Lumens
Max. power 4,000 Lumens
Runtime 5.0 Ah battery1 Min. power 10.5 hours
Max power 2.5 hours
Runtime 8.0 Ah battery1 Min. power 17 hours
Max power 4 hours
IP rating IP55
AC adapter Yes
Adjustable angle 360°
Dimensions (L x W x H) Extended 630 x 720 x 2,150 mm
Retracted 222 x 210 x 1,035 mm