HiKOKI P18DSL/JM 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – 2 x 3.0Ah Batteries – P18DSL/JM
Hikoki P18DSL/JM 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – 2 x 3.0Ah Batteries The Hikoki P18DSL/JM cordless planer is aimed at the pro carpenter and is robustly made and a good replacement for a corded planer. The Hikoki P18DSL/JM cordless planer comes with Blade Settings Gauge, Guide (with set screw) and Wrench heavy duty case 2 […]
Out of stock
SKU: P18DSL/JM
Category:
Description
Hikoki P18DSL/JM 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – 2 x 3.0Ah Batteries
Features:
  • Best in class max cutting depth of 2mm
  • 82mm tungsten carbide blades
  • Compatible with the range of Hitachi 18V slide Li-Ion batteries from 1.5Ah to 6.0Ah
Specifications:
  • No load speed: 16000 RPM
  • Capacity (cutting width): 82mm
  • Capacity (max cutting depth): 2mm
  • Maximum rebate: 9mm
Kit Includes:
  • P18DSL Planer
  • 2 X 3.0Ah Batteries
  • 1 X UC18YFSL Charger
  • 1 X Heavy Duty Case
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI P18DSL/JM 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – 2 x 3.0Ah Batteries – P18DSL/JM”