Hikoki P18DSL/J4 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – Bare Unit – P18DSL/J4
Hikoki P18DSL/J4 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – Bare Unit The Hikoki P18DSL/J4 cordless planer is aimed at the pro carpenter and is robustly made and a good replacement for a corded planer. Bare Unit model – excludes batteries & charger. The Hikoki P18DSL/L4 cordless planer comes with Blade Settings Gauge, Guide (with set screw) […]
SKU: P18DSL/J4
Category:
Description
Hikoki P18DSL/J4 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – Bare Unit
Features:
  • Best in class max cutting depth of 2mm
  • 82mm tungsten carbide blades
  • Battery remaining level indicator
  • Comfortable operation thanks to anti-slipping, soft grip handle easy to hold
  • Built-in stand to prevent contact between blade and material
  • Compatible with the range of Hitachi 18V slide Li-Ion batteries from 1.5Ah to 6.0Ah
Specifications:
  • No load speed: 16000 RPM
  • Capacity (cutting width): 82mm
  • Capacity (max cutting depth): 2mm
  • Maximum rebate: 9mm
  • Weight: 3.3kg
  • Total Shipping Weight: 4kg
Kit Includes:
  • P18DSL Planer Bare Unit
  • Blade Settings Gauge
  • Guide (with set screw)
  • Wrench
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Hikoki P18DSL/J4 18V Cordless Li-ion Planer 82mm – Bare Unit – P18DSL/J4”