HiKOKI NT50AE2L2Z 50mm Air Brad Nailer
NT50AE2L2Z NT50AE2L2Z 50mm Air Brad Nailer Pneumatic finish nailer for 18 gauge brad nails Features and Benefits: Easy toolless adjustment in driving depth For the perfect finish of, for example, parquet floors and furniture Lightweight for optimum ease of operation Thin nose for when you work in tight spaces Easily choose between sequential or bump […]
SKU: NT50AE2L2Z
Category:
Description
NT50AE2L2Z NT50AE2L2Z 50mm Air Brad Nailer
Pneumatic finish nailer for 18 gauge brad nails
Features and Benefits:
  • Easy toolless adjustment in driving depth
    For the perfect finish of, for example, parquet floors and furniture
    Lightweight for optimum ease of operation
    Thin nose for when you work in tight spaces
Technical Specifications:
Driving system
Normal Pressure
Gauge
18Ga.
Nail Collated Angle
0°(18Ga. Brad)
Applicable Nail Length
16 mm – 50 mm
Nail Capacity min.
100
Contact Actuation Mode
Yes
Single and Contact mode switching method
Manual
Depth Adjuster
Yes
Operating pressure
0,49 MPa-0,83 MPa
Applicable Nails Shank Diameter
1,25 mm x 1 mm
Corner Nailing Performance
7 mm
Weight (netto)
1 kg
Tool Length
254 mm
Tool Width
60 mm
Tool Height
233 mm
JAN/EAN code
Power Source
PN
Supplied With:
Eye protector
Nose cap
Blow Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI NT50AE2L2Z 50mm Air Brad Nailer”