HiKOKI NH18DSL/W4Z 18V Automatic Nailer – Body Only
The Hikoki NH18DSL 18V automatic nailer makes nail hammering in confined spaces much easier using automatic action. The nailer features a compact head with low head height for simplifying work in confined spaces. The low centre height allows for operation close to walls. The LED work light turns on when the trigger is pulled to […]
SKU: NH18DSL/W4Z
Category:
Description
The Hikoki NH18DSL 18V automatic nailer makes nail hammering in confined spaces much easier using automatic action. The nailer features a compact head with low head height for simplifying work in confined spaces.
Features:
  • Compact head
  • Ideal for confined spaces
  • Multi-Volt battery compatible
Specifications:
  • Voltage: 18V
  • Impact Rate: 4000/min
  • Nail Length: 25-90mm*
  • Nail Diameter: 1.7 – 4.1mm*
  • Nail Head Diameter: 4.4 – 8.7mm*
  • Driving Time: 1.5 seconds*
  • Head Height: 113 mm
  • Centre Height: 17mm
  • Length: 285mm
  • Weight inc battery: 1.3kg
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI NH18DSL/W4Z 18V Automatic Nailer – Body Only”