HiKOKI KC18DPL2/JBZ 18V 2 pce Cordless Brushless Kit – Combi Drill & Impact Wrench Kit – 2 x 6.0Ah Batteries – Charger – 2 x Cases
Out of stock
SKU: KC18DPL2/JBZ
Category:
Description
Longer Battery Life
Upto 50% increased run time per battery for more work with less downtime
Increased Durability
High tool durability via low friction motor, which produces less heat
Increased Power and Performance
Thanks to improved electrical efficiency and power transfer
Features
  • Class leading hard torque of 136Nm
  • New fast charger with 38 minute charge time
  • Reactive Force Control (RFC) safety feature
  • Compact body – only 204mm long
  • Brushless motor
  • High performance Röhm chuck with spindle lock
  • 22 stage torque setting
  • New robust aluminium gear case
  • Low battery indicator
  • Built-in LED work light
Specification
  • Charge Time: 38 mins
  • No-Load Speed: Low: 0-500/min High: 2100/min
  • Impact Rate: 0-31500/min
  • Max Torque (hard): 136Nm
  • Drilling capacity: Brick: 16mm, Wood: 76mm, Metal: 13mm
  • Overall Length: 204mm
HiKOKI 18v Impact Driver with Brushless Motor WR18DBDL2
The HiKOKI WR18DBDL2/J4 is an Impact Wrench with a high power brushless motor delivering a maximum tightening torque of 305Nm. It has an IP56 rating for dust resistance & waterproofing and triple hammer mechanism with three anvils for higher power and extended life.
Longer Battery Life
Increased Durability
Features
  • Electric brake
  • 3 mode LED worklight: always on/automatic/always off
  • Soft grip handle
  • Forward & reverse switch
  • Side hook can be fitted on right or left
Specification
  • No-load Speed: 0-1000/2000/2700min
  • Impact Rate: 0-3600/min
  • Tightening Torque: 305Nm
  • Capacity(Bolt): M10-M20
  • Capacity(HT Bolt): M10-M16
  • Overall Length: 145mm