HiKOKI / Hitachi C18DBAL/JRZ 18V Circular Saw Brushless – 2 X 5.0Ah MultiVolt Batteries
HiKOKI / Hitachi C18DBAL/JRZ 18V Circular Saw Brushless – 2 X 5.0Ah  The new C18DBAL/JRZ brushless circular saw from HiKOKI / Hitachi is more efficient than ever before. You will find this a really comfortable tool to use with its compact and lightweight design. This cordless circular saw from Hitachi looks to offer a 30% increase in […]
Out of stock
SKU: C18DBAL/JRZ
Category:
Description
HiKOKI / Hitachi C18DBAL/JRZ 18V Circular Saw Brushless – 2 X 5.0Ah
The new C18DBAL/JRZ brushless circular saw from HiKOKI / Hitachi is more efficient than ever before. You will find this a really comfortable tool to use with its compact and lightweight design. This cordless circular saw from Hitachi looks to offer a 30% increase in max power output over the older model. In turn, it has a faster cutting speed 4100rpm and can cut around 66mm when at 90o or 45mm at 45o.
Longer Battery Life
Up to 50% increased run time per battery for more work with less downtime
Features
  • High-performance circular saw with the high-efficiency brushless motor
  • Compact & lightweight design
  • Auto mode reduces no-load noise
  • Overload protection and soft start for improved operator safety
  • High-intensity twin LED work light with selectable lighting mode
  • Base plate adjustment screw for accurate cutting
  • Blower function cleans cut line free of debris
Specifications
  • Charge time: 75 mins
  • Blade diameter: 165 mm
  • Bore size: 30 mm
  • No-load speed: 2500/4100/min
  • Overall length: 294 mm
Kit Includes
  • C18DBAL Circular Saw
  • 2 X 5.0Ah Batteries
  • 1 X UC18YFSL Charger
  • 1 X Carry Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI / Hitachi C18DBAL/JRZ 18V Circular Saw Brushless – 2 X 5.0Ah MultiVolt Batteries”