HiKOKI / Hitachi C18DBAL/J4 18V Circular Saw Brushless – Bare Unit – C18DBAL/J4
Out of stock
SKU: C18DBAL
Category:
Description
The new C18DBAL/J4 brushless circular saw from HiKOKI / Hitachi is more efficient than ever before. You will find this a really comfortable tool to use with its compact and lightweight design. This cordless circular saw from Hitachi looks to offer about a 30% increase in max power output over the older model. In turn, it has a faster cutting speed 4100rpm and can cut around 66mm when at 90o or 45mm at 45o.
Longer Battery Life
Up to 50% increased run time per battery for more work with less downtime
Increased Durability
High tool durability via low friction motor, which produces less heat
Increased Power and Performance
Thanks to improved electrical efficiency and power transfer
Kit Includes
C18DBAL Circular Saw – Bare Unit
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI / Hitachi C18DBAL/J4 18V Circular Saw Brushless – Bare Unit – C18DBAL/J4”