HiKOKI FDV16VB2J2Z 550W 16mm Impact Drill, 110V
FDV16VB2J2Z FDV16VB2J2Z 550W 16mm Impact Drill, 110V 550 W 16 mm impact drill Features and Benefits: Variable drilling speed control allows the user to adjust drilling speed to suit the application Reversible mode by push button Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and convenient handling Technical Specifications: High Speed Capacity: Steel 13 […]
Out of stock
SKU: FDV16VB2J2Z
Category:
Description
FDV16VB2J2Z FDV16VB2J2Z 550W 16mm Impact Drill, 110V
550 W 16 mm impact drill
Features and Benefits:
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel 13 mm High Speed Capacity: Wood 25 mm No Load Speed: High Mode 0 – 2 900 /min Center Height 27,5 mm Housing Material Resin Soft Grip Yes Normal / Reverse Mode Change Yes Maximum Impact Rate: High Speed min. 46 400 /min Capacity: Drill Chuck from 13 mm Input power 550 W Power Frequency 50/60 Hz Motor Type With Brush Power Cord Length 2,5 m Power Cord Type Vinyl Phase Number of Motor Single-Phase Power Source AC Voltage 110 V Weight (net to) 1,6 kg Tool Length 289 mm Tool Width 67 mm Tool Height 198 mm JAN/EAN code 4 966 376 298 365
Supplied With:
Side handle Depth stopper Blow Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI FDV16VB2J2Z 550W 16mm Impact Drill, 110V”