FDV16VB2J1Z FDV16VB2J1Z 550W 16mm Impact Drill, 240V
550 W 16 mm impact drill
Features and Benefits:
- Variable drilling speed control allows the user to adjust drilling speed to suit the application
Reversible mode by push button
Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel
13 mm
High Speed Capacity: Wood
25 mm
No Load Speed: High Mode
0 – 2 900 /min
Center Height
27,5 mm
Housing Material
Resin
Soft Grip
Yes
Normal / Reverse Mode Change
Yes
Maximum Impact Rate: High Speed min.
46 400 /min
Capacity: Drill Chuck from
13 mm
Input power
550 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
2,5 m
Power Cord Type
Vinyl
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
230 V
Weight (netto)
1,6 kg
Tool Length
289 mm
Tool Width
67 mm
Tool Height
198 mm