HiKOKI DV36DAX/JRZ MultiVolt Cordless Percussion Drill Driver – 18-36V – DV36DAX/JRZ
The Hitachi DV36DAX/JRZ MultiVolt Cordless Percussion Drill Driv incorporates variable voltage output from the same 5Ah Battery. This means that the user can run their Drill Driver on either 18V or 36V depending on its application. Specifications: No-load rotational speed Low speed: 0 to 500 Per Min No-load rotational speed High speed: 0 to 2, […]
Out of stock
SKU: DV36DAX/JRZ-844718
Category:
Description
The Hitachi DV36DAX/JRZ MultiVolt Cordless Percussion Drill Driv incorporates variable voltage output from the same 5Ah Battery. This means that the user can run their Drill Driver on either 18V or 36V depending on its application.
Specifications:
  • No-load rotational speed Low speed: 0 to 500 Per Min
  • No-load rotational speed High speed: 0 to 2, 100 Per Min
  • No-load Hammer Rate Low speed: 0 to 7,500 Per Min
  • No-load Hammer Rate High speed: 0 to 31,500 Per Min
  • Maximum torque Low speed: 138 Nm
  • Maximum torque High speed: 80 Nm