HiKOKI DV20VDJ6Z 860W 20mm Impact Drill, 240V
DV20VDJ6Z DV20VDJ6Z 860W 20mm Impact Drill, 240V 860 W 20 mm impact drill with aluminium housing body Features and Benefits: Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling High/low gear shift dial for optimal control Keyless chuck can be loosened or fixed with one hand to ensure quick change of bits […]
SKU: DV20VDJ6Z
Category:
Description
DV20VDJ6Z DV20VDJ6Z 860W 20mm Impact Drill, 240V
860 W 20 mm impact drill with aluminium housing body
Features and Benefits:
  • Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling
    High/low gear shift dial for optimal control
    Keyless chuck can be loosened or fixed with one hand to ensure quick change of bits
    Carbon brush rotation system extends the life of the carbon brush
    Aluminium Housing Body (AHB) to protect against external influences
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel
8 mm
High Speed Capacity: Wood
25 mm
Low Speed Capacity: Concrete
22 mm
Low Speed Capacity: Steel
13 mm
Low Speed Capacity: Wood
40 mm
No Load Speed: Low Mode
0 – 1 100 /min
Center Height
26 mm
Housing Material
Aluminum
Capacity: Drill Chuck from
1,5 mm
Input power
860 W
Voltage
230 V
Weight
3 kg
Tool Length
365 mm
Tool Width
78,5 mm
Tool Height
207 mm
JAN/EAN code
Capacity: Drill Chuck to
13 mm
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DV20VDJ6Z 860W 20mm Impact Drill, 240V”