HiKOKI DV20VB2J7Z 720W 20mm Impact Drill, 110V
DV20VB2J7Z DV20VB2J7Z 720W 20mm Impact Drill, 110V 790 W 20 mm impact drill Features and Benefits: Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling Keyless chuck can be loosened or fixed with one hand to ensure quick change of bits Reversible mode by push button Variable drilling speed can be set […]
SKU: DV20VB2J7Z
Category:
Description
DV20VB2J7Z DV20VB2J7Z 720W 20mm Impact Drill, 110V
790 W 20 mm impact drill
    Reversible mode by push button
    Durable die-cast aluminium inner cover and gearbox cover for maximum durability
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel
8 mm
Low Speed Capacity: Concrete
20 mm
Low Speed Capacity: Steel
13 mm
No Load Speed: Low Mode
0 – 1 000 /min
Center Height
23,5 mm
Housing Material
Resin
Capacity: Drill Chuck from
1,5 mm
Input power
790 W
Voltage
110 V
Weight
2,2 kg
Tool Length
333 mm
Tool Width
71,6 mm
Tool Height
198,5 mm
JAN/EAN code
Capacity: Drill Chuck to
13 mm
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DV20VB2J7Z 720W 20mm Impact Drill, 110V”