HiKOKI DV20VB2J6Z 720W 20mm Impact Drill, 240V
DV20VB2J6Z DV20VB2J6Z 720W 20mm Impact Drill, 240V 790 W 20 mm impact drill Features and Benefits: Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling Keyless chuck can be loosened or fixed with one hand to ensure quick change of bits Reversible mode by push button Variable drilling speed can be set […]
SKU: DV20VB2J6Z
Category:
Description
DV20VB2J6Z DV20VB2J6Z 720W 20mm Impact Drill, 240V
790 W 20 mm impact drill
Features and Benefits:
  • Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling
    Keyless chuck can be loosened or fixed with one hand to ensure quick change of bits
    Reversible mode by push button
    Durable die-cast aluminium inner cover and gearbox cover for maximum durability
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel
8 mm
Low Speed Capacity: Concrete
20 mm
Low Speed Capacity: Steel
13 mm
No Load Speed: Low Mode
0 – 1 000 /min
No Load Speed: High Mode
0 – 3 000 /min
Center Height
23,5 mm
Housing Material
Resin
Transmission Dial
Yes
Soft Grip
Yes
Normal / Reverse Mode Change
Maximum Impact Rate: Low Speed min.
Maximum Impact Rate: High Speed min.
Capacity: Drill Chuck from
1,5 mm
Input power
790 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
2,5 m
Power Cord Type
Vinyl
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
230 V
Weight
2,2 kg
Tool Length
333 mm
Tool Width
71,6 mm
Tool Height
198,5 mm
JAN/EAN code
Capacity: Drill Chuck to
13 mm
Supplied With:
Side Handle
Depth Gauge
Injection Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DV20VB2J6Z 720W 20mm Impact Drill, 240V”