DV18VJ6Z DV18VJ6Z 690W 18mm Impact Drill, 240V
690 W 18 mm impact drill
Features and Benefits:
- Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling
Keyless chuck can be loosened or fixed with one hand to ensure quick change of bits
Reversible mode by push button
Variable drilling speed can be set via a trigger and an adjustment wheel for different applications
Durable die-cast aluminium inner cover and gearbox cover for maximum durability
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel
8 mm
Low Speed Capacity: Concrete
18 mm
Low Speed Capacity: Steel
13 mm
No Load Speed: Low Mode
0 – 1 000 /min
No Load Speed: High Mode
0 – 3 000 /min
Center Height
23,5 mm
Housing Material
Resin
Transmission Dial
Yes
Soft Grip
Yes
Normal / Reverse Mode Change
Maximum Impact Rate: Low Speed min.
Maximum Impact Rate: High Speed min.
Capacity: Drill Chuck from
1,5 mm
Input power
690 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
2,5 m
Power Cord Type
Vinyl
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
230 V
Weight
2 kg
Tool Length
333 mm
Tool Width
71,6 mm
Tool Height
198,5 mm
JAN/EAN code
Capacity: Drill Chuck to
13 mm