HiKOKI DV18DBXL/JM 18V Cordless Combi Drill Brushless – 2 X 3Ah – Charger
Out of stock
SKU: DV18DBXL/JM
Category:
Description
Longer Battery Life
Upto 50% increased run time per battery for more work with less downtime
Increased Durability
High tool durability via low friction motor, which produces less heat
Increased Power and Performance
Thanks to improved electrical efficiency and power transfer
Features
  • Class leading hard torque of 136Nm
  • New fast charger with 38 minute charge time
  • Reactive Force Control (RFC) safety feature
  • Compact body – only 204mm long
  • Brushless motor
  • High performance Röhm chuck with spindle lock
  • 22 stage torque setting
  • New robust aluminium gear case
  • Low battery indicator
  • Built-in LED work light
Specifications
  • Charge Time: 38 mins
  • No-Load Speed: Low: 0-500/min High: 2100/min
  • Impact Rate: 0-31500/min
  • Max Torque (hard): 136Nm
  • Drilling capacity: Brick: 16mm, Wood: 76mm, Metal: 13mm
  • Overall Length: 204mm
Kit Includes
  • DV18DBXL Combi Drill – Bare Unit
  • 2 x 3.0 Ah Batteries
  • 1 x UC18YFSL Charger
  • CASE NOT INCLUDED
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DV18DBXL/JM 18V Cordless Combi Drill Brushless – 2 X 3Ah – Charger”