HiKOKI DV18DBFL2/JRZ Brushless Combi Drill 18V – 2 X 5.0AH Li-Ion MultiVolt Batteries
The HiKoki / Hitachi DV18DBFL2 Combi Drill has a lightweight, compact design that is ideal for working in confined spaces. It is fitted with a 13mm metal chuck that has a ratcheting lock and a spindle lock. The forward/reverse switch makes it easy to switch between applications. The soft grip handle provides comfort and reduces user […]
Out of stock
SKU: DV18DBFL2/JRZ-844659
Category:
Description
The HiKoki / Hitachi DV18DBFL2 Combi Drill has a lightweight, compact design that is ideal for working in confined spaces. It is fitted with a 13mm metal chuck that has a ratcheting lock and a spindle lock.
Specification:
  • Chuck: 13mm Ratcheting.
  • No Load Speed: 0-400/0-1,800/min.
  • Impact Rate: 6,000/0-27,000/bpm.
  • Torque: 70Nm.
  • Capacity: Steel: 13mm, Masonry: 13mm, Wood: 50mm.
  • Overall Length: 189mm.
Kit Includes:
  • 1 x Hitachi DV18DBFL2
  • 2 x 18 Volt 5.0Ah Li-Ion MultiVolt Batteries,
  • 1 x UC18YFSL Charger,
  • 1 x Driver Bit
  • 1 x Carry Case.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DV18DBFL2/JRZ Brushless Combi Drill 18V – 2 X 5.0AH Li-Ion MultiVolt Batteries”