HiKOKI DV16VJ7Z 590W 16mm Impact Drill, 110V
DV16VJ7Z DV16VJ7Z 590W 16mm Impact Drill, 110V 590 W 16 mm impact drill Features and Benefits: Lightweight construction for an excellent engine power-to-weight ratio Variable drilling speed can be set via a trigger and an adjustment wheel for different applications Efficient operation thanks to the high-power motor for fast work progress Ergonomic soft grip for […]
SKU: DV16VJ7Z
Category:
Description
DV16VJ7Z DV16VJ7Z 590W 16mm Impact Drill, 110V
590 W 16 mm impact drill
Features and Benefits:
  • Lightweight construction for an excellent engine power-to-weight ratio
    Efficient operation thanks to the high-power motor for fast work progress
    Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and conventient handling
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel
13 mm
High Speed Capacity: Wood
25 mm
No Load Speed: High Mode
0 – 2 900 /min
Center Height
27 mm
Housing Material
Resin
Soft Grip
Yes
Normal / Reverse Mode Change
Yes
Capacity: Drill Chuck from
13 mm
Maximum Impact Rate: High Speed
0 – 46 400 /min
Input power
590 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
2,5 m
Power Cord Type
Vinyl
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
110 V
Weight (netto)
1,5 kg
Tool Length
269 mm
Tool Width
63 mm
Tool Height
181 mm
JAN/EAN code
Supplied With:
Side handle
Depth gauge
Blow Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DV16VJ7Z 590W 16mm Impact Drill, 110V”