HiKOKI DV16VJ6Z 590W 16mm Impact Drill, 240V
DV16VJ6Z DV16VJ6Z 590W 16mm Impact Drill, 240V 590 W 16 mm impact drill Features and Benefits: Lightweight construction for an excellent engine power-to-weight ratio Variable drilling speed can be set via a trigger and an adjustment wheel for different applications Efficient operation thanks to the high-power motor for fast work progress Ergonomic soft grip for […]
SKU: DV16VJ6Z
Category:
Description
DV16VJ6Z DV16VJ6Z 590W 16mm Impact Drill, 240V
590 W 16 mm impact drill
Features and Benefits:
Technical Specifications:
High Speed Capacity: Steel 13 mm High Speed Capacity: Wood 25 mm No Load Speed: High Mode 0 – 2 900 /min Center Height 27 mm Housing Material Resin Soft Grip Yes Normal / Reverse Mode Change Yes Capacity: Drill Chuck from 13 mm Maximum Impact Rate: High Speed 0 – 46 400 /min Input power 590 W Power Frequency 50/60 Hz Motor Type With Brush Power Cord Length 2,5 m Power Cord Type Vinyl Phase Number of Motor Single-Phase Power Source AC Voltage 230 V Weight (netto) 1,5 kg Tool Length 269 mm Tool Width 63 mm Tool Height 181 mm JAN/EAN code 4 966 376 286 317
Supplied With:
Side handle Depth gauge Blow Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DV16VJ6Z 590W 16mm Impact Drill, 240V”