HiKOKI DH52MEJ1Z 1,500W 18.8J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V
DH52MEJ1Z DH52MEJ1Z 1,500W 18.8J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V 1,500 W Brushless 18.8 J SDS-Max rotary hammer for concrete drilling up to 52 mm Features and Benefits: Two modes: rotary hammer and hammer only with 12 selectable chisel positions for optimum versatility Aluminium Housing Body (AHB) to protect against external influences Low Vibration Handle (LVH) […]
SKU: DH52MEJ1Z
Category:
Description
DH52MEJ1Z DH52MEJ1Z 1,500W 18.8J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V
1,500 W Brushless 18.8 J SDS-Max rotary hammer for concrete drilling up to 52 mm
Features and Benefits:
    Aluminium Housing Body (AHB) to protect against external influences
    Low Vibration Handle (LVH) for optimal work comfort and grip
    Constant speed control delivers extra power allowing the motor to maintain speed under load
    Ergonomic soft grip handle for optimum control and for longer comfortable working
    SDS-Max drill bits and chisels can be exchanged with only one action instead of the usual two
    Brushless motor for high power, less wear and a long service life
Technical Specifications:
No Load Speed
110 – 280 /min
Full Load Impact Rate
1 000 – 2 400 /min
Impact Energy (EPTA 5.0)
18,8 J
Capacity: Concrete Drill Bit
2,05 in mm
Concrete Core Bit
6,3 in mm
Low Vibration Handle
Yes
Aluminium Housing Body
Yes
Slip Clutch
Lock-on Function
One-Push Action for Quick Bit Mounting
Constant Speed Control
Input power
1 500 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
Brushless
AC
Voltage
230 V
Weight (netto)
11 kg
Tool Length
585 mm
Tool Width
116 mm
Tool Height
263 mm
JAN/EAN code
Variable Speed Control Type
Other
Supplied With:
Side Handle
Stopper
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH52MEJ1Z 1,500W 18.8J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V”