HiKOKI DH52MAJ2Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V with LVH
DH52MAJ2Z DH52MAJ2Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V with LVH 1,500 W Brushless 15.5 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 52 mm Features and Benefits: High drilling performance and material removal for reduced work time Large trigger switch for easy grip and improved control Variable speed […]
SKU: DH52MAJ2Z
Category:
Description
DH52MAJ2Z DH52MAJ2Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V with LVH
1,500 W Brushless 15.5 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 52 mm
Features and Benefits:
  • High drilling performance and material removal for reduced work time
    Large trigger switch for easy grip and improved control
    Variable speed control dial for various applications and settings
    Easy operation thanks to up-sized change lever on top of the tool’s casing
    Chisels can be rotated at 12 different angles for various applications
    Needle-pin type slip clutch for high slip torque accuracy and enhanced durability
Technical Specifications:
No Load Speed from
330 /min
Full Load Impact Rate to
2 250 /min
Impact Energy (EPTA 5.0)
15,5 J
Capacity: Concrete Drill Bit
2,05 in mm
Concrete Core Bit
6,3 in mm
Input power
1 500 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
With Brush
AC
Weight
11,8 kg
Tool Length
585 mm
Tool Width
120 mm
Tool Height
294 mm
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH52MAJ2Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V with LVH”