HiKOKI DH52MAJ1Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH
DH52MAJ1Z DH52MAJ1Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH 1,500 W Brushless 15.5 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 52 mm Features and Benefits: High drilling performance and material removal for reduced work time Large trigger switch for easy grip and improved control Variable speed […]
SKU: DH52MAJ1Z
Category:
Description
DH52MAJ1Z DH52MAJ1Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH
1,500 W Brushless 15.5 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 52 mm
Features and Benefits:
  • High drilling performance and material removal for reduced work time
    Large trigger switch for easy grip and improved control
    Variable speed control dial for various applications and settings
    Easy operation thanks to up-sized change lever on top of the tool’s casing
    Chisels can be rotated at 12 different angles for various applications
    Needle-pin type slip clutch for high slip torque accuracy and enhanced durability
Technical Specifications:
No Load Speed
210 – 330 /min
Full Load Impact Rate
1 200 – 2 250 /min
Impact Energy (EPTA 5.0)
15,5 J
Capacity: Concrete Drill Bit
2,05 in mm
Concrete Core Bit
6,3 in mm
Low Vibration Handle
Yes
Slip Clutch
Yes
One-Push Action for Quick Bit Mounting
Input power
1 500 W
Power Frequency
50 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
4 m
Power Cord Type
Rubber
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Weight
11,8 kg
Tool Length
585 mm
Tool Width
120 mm
Tool Height
294 mm
JAN/EAN code
Variable Speed Control Type
Dial
Supplied With:
Side Handle
Hammer Grease A
Injection Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH52MAJ1Z 1,500W 15.5J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH”