HiKOKI DH45MEJ1Z 1,500W 12.2J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH
DH45MEJ1Z DH45MEJ1Z 1,500W 12.2J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH 1,500 W Brushless 12.2 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 45 mm Features and Benefits: Two modes: rotary hammer and hammer only with 12 selectable chisel positions for optimum versatility Aluminium Housing Body (AHB) to protect […]
SKU: DH45MEJ1Z
Category:
Description
DH45MEJ1Z DH45MEJ1Z 1,500W 12.2J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH
1,500 W Brushless 12.2 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 45 mm
Features and Benefits:
    Aluminium Housing Body (AHB) to protect against external influences
    Low Vibration Handle (LVH) for optimal work comfort and grip
    Constant speed control delivers extra power allowing the motor to maintain speed under load
    Ergonomic soft grip handle for optimum control and for longer comfortable working
    SDS-Max drill bits and chisels can be exchanged with only one action instead of the usual two
    Compatible with engine generators
    Brushless motor for high power, less wear and a long service life
Technical Specifications:
No Load Speed
120 – 310 /min
Full Load Impact Rate
1 200 – 2 950 /min
Impact Energy (EPTA 5.0)
12,2 J
Capacity: Concrete Drill Bit
1,77 in mm
Concrete Core Bit
4,92 in mm
Low Vibration Handle
Yes
Aluminium Housing Body
Yes
Slip Clutch
Lock-on Function
One-Push Action for Quick Bit Mounting
Constant Speed Control
Input power
1 500 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
Brushless
Voltage
230 V
Weight (netto)
9 kg
Tool Length
535 mm
Tool Width
116 mm
Tool Height
255 mm
JAN/EAN code
Variable Speed Control Type
Other
Supplied With:
Side Handle
Stopper
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH45MEJ1Z 1,500W 12.2J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V with LVH”