HiKOKI DH45MAJ1Z 1,400W 11.3J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V
DH45MAJ1Z DH45MAJ1Z 1,400W 11.3J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V 1,400 W 11.3 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 45 mm Features and Benefits: Two modes: rotary hammer and hammer only with 12 selectable chisel positions for optimum versatility Low Vibration Handle (LVH) for optimal work comfort and […]
SKU: DH45MAJ1Z
Category:
Description
DH45MAJ1Z DH45MAJ1Z 1,400W 11.3J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V
1,400 W 11.3 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 45 mm
Features and Benefits:
    Low Vibration Handle (LVH) for optimal work comfort and grip
    Ergonomic soft grip handle for optimum control and for longer comfortable working
    SDS-Max drill bits and chisels can be exchanged with only one action instead of the usual two
Technical Specifications:
No Load Speed
260 – 380 /min
Full Load Impact Rate
1 750 – 2 900 /min
Impact Energy (EPTA 5.0)
11,3 J
Capacity: Concrete Drill Bit
1,77 in mm
Concrete Core Bit
4,92 in mm
Low Vibration Handle
Yes
Slip Clutch
Yes
One-Push Action for Quick Bit Mounting
Input power
1 400 W
Power Frequency
50 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
4 m
Power Cord Type
Rubber
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
230 V
Weight
9,4 kg
Tool Length
535 mm
Tool Width
120 mm
Tool Height
287 mm
JAN/EAN code
Variable Speed Control Type
Dial
Supplied With:
Side Handle
Hammer Grease A
Injection Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH45MAJ1Z 1,400W 11.3J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 240V”