HiKOKI DH40MCJ2Z 1,100W 7,.1J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V
DH40MCJ2Z DH40MCJ2Z 1,100W 7,.1J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V 1,100 W 7.1 J SDS-Max rotary hammer for conrete drilling up to 40 mm Features and Benefits: Two modes: rotary hammer and hammer only with 12 selectable chisel positions for optimum versatility SDS-Max drill bits and chisels can be exchanged with only one action instead of […]
SKU: DH40MCJ2Z
Category:
Description
DH40MCJ2Z DH40MCJ2Z 1,100W 7,.1J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V
1,100 W 7.1 J SDS-Max rotary hammer for conrete drilling up to 40 mm
Features and Benefits:
Technical Specifications:
No Load Speed from 620 /min Full Load Impact Rate to 2 800 /min Impact Energy (EPTA 5.0) 7,1 J Capacity: Concrete Drill Bit 1,57 in mm Concrete Core Bit 4,13 in mm Slip Clutch Yes One-Push Action for Quick Bit Mounting Yes Input power 1 100 W Power Frequency 50/60 Hz Motor Type With Brush Power Cord Length 4 m Power Cord Type Rubber Phase Number of Motor Single-Phase Power Source AC Voltage 110 V Weight 7,1 kg Tool Length 448 mm Tool Width 105 mm Tool Height 255 mm JAN/EAN code 4 966 376 284 597
Supplied With:
Side handle Stopper Hammer Grease A Injection Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH40MCJ2Z 1,100W 7,.1J SDS-Max Rotary Demolition Hammer, 110V”