HiKOKI DH36DPB-501 MultiVolt Cordless Rotary Hammer Drill – 36V (With Dust Collector) – DH36DPB-501
Out of stock
SKU: DH36DPB-501
Category:
Description
Features:
  • High-performance HEPA filter
  • With drilling depth adjustment function
  • Removable dust box
  • Adopted brush type sealing cap
Specifications:
 Drilling capabilities –
  • Concrete – 3.4 to 28mm
  • Wood – 32mm
  • Metal – 13mm
  • Corebit – 25 to 50mm
  • Diamond Core Bit – 65mm
Product Dimensions (With Battery and dust collector installed) – 493 × 314 × 90mm
Product Weight (With battery and dust collector Installed) – 5.7KG
No Load Rotational Speed – 0-1000 Per Min
Kit Includes:
  • Hitachi DH36DPA Cordless Rotary Hammer Drill
  • 1 X MultiVolt Batteries
  • Fast Charger
  • Case
  • Side handle
  • Depth gauge
  • Battery cover
  • Dust Collector
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH36DPB-501 MultiVolt Cordless Rotary Hammer Drill – 36V (With Dust Collector) – DH36DPB-501”