HiKOKI DH36DPA/JRZ MultiVolt SDS Plus Rotary Hammer Drill – 18-36V – DH36DPA/JRZ
The HiKOKI DH36DPA/JRZ MultiVolt Cordless Rotary Hammer Drill Incorporates variable voltage output from the same 5Ah Battery. Meaning that the user can run their Rotary Hammer Drill on either 18V or 36V depending on its application. With reactive force control function. Reactive force control (RFC) – When a sudden load is applied to the tip, the […]
Out of stock
SKU: DH36DPA/JRZ
Category:
Description
The HiKOKI DH36DPA/JRZ MultiVolt Cordless Rotary Hammer Drill Incorporates variable voltage output from the same 5Ah Battery. Meaning that the user can run their Rotary Hammer Drill on either 18V or 36V depending on its application.
Specifications:
 Drilling capabilities –
  • Concrete – 3.4 to 28mm
  • Wood – 32mm
  • Metal – 13mm
  • Corebit – 25 to 50mm
  • Diamond Core Bit – 65mm
Product Dimensions (With Battery Installed) – 351 × 220 × 85mm
Product Weight (With battery Installed) – 3.9KG
No Load Rotational Speed – 0-1000 Per Min
Kit Includes:
  • HiKOKI DH36DPA Cordless Rotary Hammer Drill
  • 2 X MultiVolt Batteries
  • Fast Charger
  • Case
  • Side handle
  • Depth gauge
  • Battery cover
Multi-Volt:
  • 36V Multi-Volt batteries for higher power output similar to mains powered tools.
  • Batteries are compatible with existing HiKOKI 18v tools.
  • Offers unprecedented power output of up to 1080W.
  • Power output similar to mains powered tools when used with a 36V tool*.
  • Automatically switches between 18V 5.0Ah and 36V 2.5Ah depending on the tool in use.
  • Fast charging – only 32 minutes with UC18YSL3 charger.
  • 4 stage battery level indicator with diagnostic function.
  • Compatible with existing 18V chargers and the new UC36YSL.
  • Compact and lightweight – similar size and weight as existing 18V 5Ah & 6Ah batteries.
  • Eligible for the extended warranty scheme when registered within 4 weeks of purchase.
  • *Not compatible with previous non-Multi Volt 36V tools. Specification is subject to change without notice. Online registration required within 4 weeks of purchase via hikoki-powertools.co.uk/service.