HiKOKI DH36DMA/JGZ MultiVolt Brushless SDS-Max Hammer Drill – 8.0Ah Kit – DH36DMA/JGZ
HiKOKI DH36DMA/JGZ 36V Multi-Volt Cordless SDS-Max Hammer Drill with Brushless technology is part of the HiKOKI 36V Li-ion Slide-on Battery Range and is a great addition to anybody’s HiKOKI 36V kit, whether just starting out or looking to add to an already established toolkit. With reactive force control function. Reactive force control (RFC) – When […]
Out of stock
SKU: DH36DMA/JGZ
Category:
Description
HiKOKI DH36DMA/JGZ 36V Multi-Volt Cordless SDS-Max Hammer Drill with Brushless technology is part of the HiKOKI 36V Li-ion Slide-on Battery Range and is a great addition to anybody’s HiKOKI 36V kit, whether just starting out or looking to add to an already established toolkit.
Features
  • Constant speed control
  • 4 level variable speed
  • Reactive Force Control (RFC) safety feature
  • Compact body
  • One push bit holder
Specifications:
  • Capacity: TCT core bit 105mm
  • Capacity: Drill bit 40mm
  • Full load impact rate 1420-2860/min
  • Impact energy 8.5 Joules
  • Weight 7.2kg
  • Overall length 496mm
Multi-Volt:
  • 36V Multi-Volt batteries for higher power output similar to mains powered tools.
  • Batteries are compatible with existing HiKOKI 18v tools.
  • Offers unprecedented power output of up to 1080W.
  • Power output similar to mains powered tools when used with a 36V tool*.
  • Automatically switches between 18V 5.0Ah and 36V 2.5Ah depending on the tool in use.
  • Fast charging – only 32 minutes with UC18YSL3 charger.
  • 4 stage battery level indicator with diagnostic function.
  • Compatible with existing 18V chargers and the new UC36YSL.
  • Compact and lightweight – similar size and weight as existing 18V 5Ah & 6Ah batteries.
  • Eligible for the extended warranty scheme when registered within 4 weeks of purchase.
  • *Not compatible with previous non-Multi Volt 36V tools. Specification is subject to change without notice. Online registration required within 4 weeks of purchase via hikoki-powertools.co.uk/service.