HiKOKI DH36DMA/J3Z 36V Multi-Volt Cordless SDS-Max Hammer Drill Brushless – Bare Unit
HiKOKI DH36DMA/J3Z 36V Multi-Volt Cordless SDS-Max Hammer Drill with Brushless technology is part of the HiKOKI 36V Li-ion Slide-on Battery Range and is great addition to anybody’s HiKOKI 36V kit, whether just starting out or looking to add to an already established tool kit. With reactive force control function. Reactive force control (RFC) – When […]
SKU: DH36DMA/J3Z
Category:
Description
HiKOKI DH36DMA/J3Z 36V Multi-Volt Cordless SDS-Max Hammer Drill with Brushless technology is part of the HiKOKI 36V Li-ion Slide-on Battery Range and is great addition to anybody’s HiKOKI 36V kit, whether just starting out or looking to add to an already established tool kit.
Features
  • Constant speed control
  • 4 level variable speed
  • Reactive Force Control (RFC) safety feature
  • Compact body
  • One push bit holder
Specifications:
Drilling capabilities –
  • Concrete (Drill Bit) – 40mm
  • Concrete (Core Bit) – 105mm
Product Length – 496mm
Product Weight (With battery) – 7.9KG
Kit Contains
  • DH36DMA/J3Z – Body Only
Multi-Volt
  • 36V Multi Volt batteries for higher power output similar to mains powered tools.
  • Batteries are compatable with existing HiKOKI 18v tools.
  • Offers unprecedented power output of up to 1080W.
  • Power output similar to mains powered tools when used with a 36V tool*.
  • Automatically switches between 18V 5.0Ah and 36V 2.5Ah depending on the tool in use.
  • Fast charging – only 32 minutes with UC18YSL3 charger.
  • 4 stage battery level indicator with diagnostic function.
  • Compatible with existing 18V chargers and the new UC36YSL.
  • Compact and lightweight – similar size and weight as existing 18V 5Ah & 6Ah batteries.
  • Eligible for the extended warranty scheme when registered within 4 weeks of purchase.
  • *Not compatible with previous non-Multi Volt 36V tools. Specification is subject to change without notice. Online registration required within 4 weeks of purchase via hikoki-powertools.co.uk/service.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI DH36DMA/J3Z 36V Multi-Volt Cordless SDS-Max Hammer Drill Brushless – Bare Unit”