DH26PX2J1Z DH26PX2J1Z 830W, 26mm SDS-Plus Rotary Hammer Drill, 240V
830 W 3-mode 2.9 J SDS-Plus rotary hammer for concrete drilling up to 26 mm
Features and Benefits:
- Top class drilling speed for fastest working progress Three modes: rotary hammer, drill only or hammer only with selectable chisel position for optimum versatility Ergonomic soft grip handle for optimum control and operator comfort SDS-Plus drill bits and chisels can be changed quickly and easily thanks to the one-push bit mounting system Labyrinth ventilation windows reduce the ingress of dust and dirt in the tool to ensure a longer service life Compact (349 mm) and lightweight (2.8 kg) for optimum handling Variable drilling speed control allows users to change drilling/hammering speed to suit application
Technical Specifications:
No Load Speed 0 – 1 100 /min Full Load Impact Rate 0 – 4 300 /min Impact Energy (EPTA 5.0) 2,9 J Capacity: Concrete Drill Bit 3,4 – 26 mm Capacity: Mild Steel (without Dust extractor) 13 mm Capacity: Wood 32 mm Concrete Core Bit (without Dust extractor) from 50 mm Lock-on Function Yes Double-Layer Switch Handle Yes Double-Layer Side Handle Yes One-Push Action for Quick Bit Mounting Yes Normal / Reverse Mode Change Yes Slip Clutch Yes Power Cord Length 4 m Motor Type With Brush Li-Ion Yes Tool Weight incl. Battery (min. – max.) 0 – 0 , Input power 830 W Weight 2,8 kg Tool Length 349 mm Tool Width 83 mm Tool Height 199 mm JAN/EAN code 4 966 376 328 550 Power Frequency 50/60 Hz Power Source AC Phase Number of Motor Single-Phase Power Cord Type Rubber Variable Speed Control Type Switch