HiKOKI DH18DPBJ4Z 18v Cordless Brushless Rotary Hammer SDS Plus (Pistol), 1.3J – Body Only
DH18DPBJ4Z DH18DPBJ4Z 18v Cordless Brushless Rotary Hammer SDS Plus (Pistol), 1.3J – Body Only 18 V Brushless 2-mode 1.3 J SDS-Plus rotary hammer for concrete drilling up to 18 mm Features and Benefits: Compact and lightweight for optimum handling and effortless work Centre of gravity is close to the handle for effortless holding of the […]
SKU: DH18DPBJ4Z
Category:
Description
DH18DPBJ4Z DH18DPBJ4Z 18v Cordless Brushless Rotary Hammer SDS Plus (Pistol), 1.3J – Body Only
18 V Brushless 2-mode 1.3 J SDS-Plus rotary hammer for concrete drilling up to 18 mm
Features and Benefits:
  • Compact and lightweight for optimum handling and effortless work
    Centre of gravity is close to the handle for effortless holding of the tool
    Integrated LED spotlight for a clear view of the work surface
    Ergonomic soft grip handle for optimum control and operator comfort
    Two modes: rotary hammer and drill only
    Brushless motor for high power, less wear and a long service life
Technical Specifications:
No Load Speed
0 – 1 080 /min
Full Load Impact Rate
5 500 – 0 /min
Impact Energy (EPTA 5.0)
1,3 J
Capacity: Concrete Drill Bit
3,4 – 18 mm
Capacity: Mild Steel (without Dust extractor)
13 mm
Capacity: Wood
18 mm
Concrete Core Bit (without Dust extractor) from
35 mm