HiKOKI DH18DBL/JM 18V Brushless SDS Plus Rotary Hammer Drill – 2 X 3.0Ah – Case – Charger
Out of stock
SKU: DH18DBL/JM
Category:
Description
Features and Benefits:
  • Impact energy 2.6J (Joules)
  • Drilling capacity in concrete 26mm
  • Fastest drilling speed in its class
  • Longest run time in its class
  • Reactive Force Control (RFC) system reduces risk of injury from tool overload
  • Constant speed control
  • Over current protection
  • 3 mode action: rotary drilling, hammer drilling or chiselling
  • Built-in LED light
  • Remaining battery indicator
Technical Specifications:
  • Bit Shank – SDS-Plus
  • Capacity – Concrete: 26mm, wood: 27mm, mild steel: 13mm