HiKOKI D10VFJ6Z 710W, 10mm Rotary Drill, 240V
D10VFJ6Z D10VFJ6Z 710W, 10mm Rotary Drill, 240V 710 W drill with 10 mm drill chuck capacity and up to 3,000 rpm Features and Benefits: Ergonomic soft grip for optimum ease of use and safe, comfortable handling Durable die-cast aluminium inner cover and gearbox cover for maximum durability Well balanced design allows for comfortable use Technical […]
SKU: D10VFJ6Z
Category:
Description
D10VFJ6Z D10VFJ6Z 710W, 10mm Rotary Drill, 240V
710 W drill with 10 mm drill chuck capacity and up to 3,000 rpm
Features and Benefits:
  • Ergonomic soft grip for optimum ease of use and safe, comfortable handling
    Durable die-cast aluminium inner cover and gearbox cover for maximum durability
    Well balanced design allows for comfortable use
Technical Specifications:
Speed Capacity: Steel
10 mm
No Load Speed
0 – 3 000 /min
Restraint Torque
16,8 N.m
Capacity: Drill Chuck from
10 mm
Insulation Structure
Double Insulation
Drill Chuck Type
Keyless Chuck
Input power
710 W
Power Frequency
50/60 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
2,5 m
Power Cord Type
Vinyl
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
230 V
Weight (netto)
1,8 kg
Weight
1,9 kg
Tool Length
265 mm
Tool Width
77 mm
Tool Height
188 mm
JAN/EAN code
Soft Grip
Yes
Supplied With:
Blow Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI D10VFJ6Z 710W, 10mm Rotary Drill, 240V”