CR18DSLW4Z CR18DSLW4Z 18V Reciprocating Saw Body Only
18 V cordless reciprocating saw with a 90 mm cut capacity
Features and Benefits:
Technical Specifications:
Capacity: Mild Steel Pipe
90 mm
Length of Stroke
28 mm
No Load Stroke Speed from
2 100 /min
Switch Lock
Not Available
Toolless Blade Change
Yes
Base Adjustment
Tool required
Available Blade
Saver Saw Blade
Cutting Capacity: Wood
90 mm
Capacity: Mild Steel Plate
10 mm