Hitachi (HiKOKI) CR18DBL/JRZ 18V Cordless Brushless Reciprocating Saw – 2 X 5.0Ah Multivolt Batteries
Hitachi CR18DBL/JRZ 18v Cordless Brushless Reciprocating Saw is part of the Hitachi (HiKOKI) 18V Li-ion Slide-on Battery Range and is great addition to anybody’s Hitachi (HiKOKI) 18v kit, whether just starting out or looking to add to an already established toolkit.
Top class max 2500rpm no load cutting speed, max 130mm cutting capacity in pipe, max 120mm cutting capacity in wood & max 19mm cutting capacity in mild steel plate.
Specifications:
- Weight 3.4kg
- Variable Speed
- 32mm Stroke Length
- Max Cutting Capacity 120mm (Wood)
- Max Cutting Capacity 19mm (Metal)