HiKOKI CN18DSLJPZ 18V Nibbler 2 x 5.0Ah Li-Ion
CN18DSLJPZ CN18DSLJPZ 18V Nibbler 2 x 5.0Ah Li-Ion 18 V nibbler with high cutting speed Features and Benefits: High cutting speed of up to 1.8 m/min for fast work progress Easy change of plate and stemp for high user comfort Head left/right 90° adjustable for comfortable cutting e.g. in trapezoidal sheet metal Chip ejection downwards […]
SKU: CN18DSLJPZ
Category:
Description
CN18DSLJPZ CN18DSLJPZ 18V Nibbler 2 x 5.0Ah Li-Ion
18 V nibbler with high cutting speed
Features and Benefits:
  • High cutting speed of up to 1.8 m/min for fast work progress
    Easy change of plate and stemp for high user comfort
    Head left/right 90° adjustable for comfortable cutting e.g. in trapezoidal sheet metal
    Chip ejection downwards for a clear view of the workpiece
Technical Specifications:
Capacity: Stainless Steel
1,2 mm
Minimum Cutting Radius
40 mm
No Load Stroke Speed from
2 500 /min
Capacity: Mild Steel Plate
1,6 mm
Cutting Groove Width
5 mm