CJ90VST2J2Z CJ90VST2J2Z 705W, Jigsaw D-Handle, 110V
705 W jig saw with bow handle and 90 mm cutting capacity
Features and Benefits:
- 4-step orbital mode for fast cutting progress in different materials
Ergonomic soft grip handle for optimal control and for longer comfortable working
Toolless blade change for quick and easy replacement of saw blades
Highly efficient blow function for a clear view on the cutting surface
Robust aluminium baseplate with 45° bevel adjustment (l/r) for various applications
Technical Specifications:
Capacity: Stainless Steel
2,5 mm
Minimum Cutting Radius
25 mm
Length of Stroke
26 mm
No Load Stroke Speed
850 /min – 3 000 /min
Maximum Cutting Angle
45 °
Type of Handle
Loop Handle
Toolless Blade Change
Yes
Aluminum Base
Yes
Orbital Mechanism
Switch Lock
ON lock
Blower
Capacity: Mild Steel Plate
10 mm
Cutting Capacity: Wood
90 mm
Pendulum stroke levels
4
Input power
705 W
Power Frequency
50 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
2,5 m
Power Cord Type
Vinyl
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
110 V
Weight
2,2 kg
Tool Length
215 mm
Tool Width
72 mm
Tool Height
199 mm
JAN/EAN code
Variable Speed Control Type
Dial
Supplied With:
Blade No.41
Hex. Bar Wrench 4mm