HiKOKI CJ36DBJ3Z 36V Body Grip Li-ion Brushless Jigsaw – Bare Unit
HiKOKI Barrel-Grip 36V multi-volt brushless jigsaw is the fastest cutting speed in its class, rated at 40% faster than other cordless jigsaws in the market! The low speed at start-up makes it easy to align the blade with the cut line & features an LED light to illuminate the blade edge. As cordless tools Best […]
Out of stock
SKU: CJ36DB/J3Z
Category:
Description
HiKOKI Barrel-Grip 36V multi-volt brushless jigsaw is the fastest cutting speed in its class, rated at 40% faster than other cordless jigsaws in the market! The low speed at start-up makes it easy to align the blade with the cut line & features an LED light to illuminate the blade edge.
Cutting Speed Comparison (approx.) – Approx 40% Faster than AC CJ160V.
Auto Mode – Low speed at start-up makes it easy to align the blade to the cut line.
When the machine is under load, the speed is automatically switched from 1,400/min to 3,500/min
Features:
  • 36v high powered brushless motor
  • Constant cutting speed under load
  • 4-stage orbital operation
  • Auto ModeHigh cutting performance
  • On-lock function to enable continuous work
  • Constant speed control
  • Ultra-bright LED light to illuminate work area
  • Battery level indicator – for convenience and to extend battery life
  • Accepts Standard jigsaw blades
Specifications:
  • Switch – Sliding power switch
  • Handle – Barrel grip design
  • Speed Control – Variable speed dial
  • Adjustment – 4 position orbital adjustment
  • Motor – DC brushless motor
  • Voltage – 36v DC
  • Weight with battery – 2.7 kg
  • Length – 298mm
  • Height – 175mm
  • Wood – 160mm
  • Mild Steel – 10mm
  • Stainless Steel – 3.2mm
  • Stroke – 26mm
  • Minimum Cutting Radius – 25mm
  • Standard mode – 800 – 3,500 (min-1)
  • Auto mode – 1,400 – 3,500 (min-1)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI CJ36DBJ3Z 36V Body Grip Li-ion Brushless Jigsaw – Bare Unit”