HiKOKI CJ160VJ2Z 800W, Jigsaw D-Handle, 110V
CJ160VJ2Z CJ160VJ2Z 800W, Jigsaw D-Handle, 110V 800 W jig saw with bow handle and 160 mm cutting capacity Features and Benefits: Toolless blade change for quick and easy replacement of saw blades 4-step orbital mode for fast cutting progress in different materials Integrated LED light for a clear view of the marking and work surface […]
SKU: CJ160VJ2Z
Category:
Description
CJ160VJ2Z CJ160VJ2Z 800W, Jigsaw D-Handle, 110V
800 W jig saw with bow handle and 160 mm cutting capacity
Features and Benefits:
  • Toolless blade change for quick and easy replacement of saw blades
    4-step orbital mode for fast cutting progress in different materials
    Integrated LED light for a clear view of the marking and work surface
    Soft grip handle for more control and longer comfortable working
    Control electronics for material-specific stroke rates (5-stage stroke rate control)
    AUTO mode for optimum regulation between idle and load
    Torsion-free, nickel-plated aluminum base plate
Technical Specifications:
Capacity: Stainless Steel
2,5 mm
Minimum Cutting Radius
25 mm
Length of Stroke
26 mm
No Load Stroke Speed
800 /min – 2 800 /min
Maximum Cutting Angle
45 °
Type of Handle
Loop Handle
Toolless Blade Change
Yes
Aluminum Base
Yes
Orbital Mechanism
Switch Lock
ON lock
Fluorine Base Plate
Blower
Capacity: Mild Steel Plate
10 mm
Auto Mode
Constant Speed Control
Cutting Capacity: Wood
160 mm
Pendulum stroke levels
4
Input power
800 W
Power Frequency
50 Hz
Motor Type
With Brush
Power Cord Length
2,5 m
Power Cord Type
Vinyl
Phase Number of Motor
Single-Phase
Power Source
AC
Voltage
110 V
Weight
2,7 kg
Tool Length
249 mm
Tool Width
75 mm
Tool Height
205 mm
JAN/EAN code
LED Lighting System
Variable Speed Control Type
Dial
Supplied With:
Blade No. 41
Blade No.123X
Splinter guard
Sub base
Chip cover
Blow Case
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI CJ160VJ2Z 800W, Jigsaw D-Handle, 110V”