CJ160VJ1Z CJ160VJ1Z 800W, Jigsaw D-Handle, 240V
800 W jig saw with bow handle and 160 mm cutting capacity
Features and Benefits:
- Toolless blade change for quick and easy replacement of saw blades
4-step orbital mode for fast cutting progress in different materials
Integrated LED light for a clear view of the marking and work surface
Soft grip handle for more control and longer comfortable working
Control electronics for material-specific stroke rates (5-stage stroke rate control)
AUTO mode for optimum regulation between idle and load
Torsion-free, nickel-plated aluminum base plate
Technical Specifications:
Capacity: Stainless Steel
2,5 mm
Minimum Cutting Radius
25 mm
Length of Stroke
26 mm
No Load Stroke Speed
800 /min – 2 800 /min
ON lock
Fluorine Base Plate
Blower
Capacity: Mild Steel Plate
10 mm
Auto Mode
Constant Speed Control
Cutting Capacity: Wood
160 mm
Input power
800 W
Power Frequency
50 Hz
Power Cord Type
Rubber
Voltage
230 V
Weight
2,7 kg
Tool Length
249 mm
Tool Width
75 mm
Tool Height
205 mm